ABD’nin Çok Büyük Roketlere İhtiyaç Duyduğu Şüpheli

ABD Uzay Kuvvetleri: “Ordunun Süper Ağır Fırlatma Araçlarına (Roket) İhtiyacını Söylemek İçin Erken

ABD Uzay Kuvvetleri için fırlatma hizmetleri tedarikini denetleyen General D. Jason Cothern, “ABD Uzay Kuvvetlerinin uydularını uçurmak için geçen ay seçtiği fırlatma araçları – United Launch Alliance’ın Vulcan Centaur ve SpaceX’in Falcon 9 ve Falcon Heavy roket leri. Öngörülebilir gelecek için ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılıyor” dedi.

Ancak Cothern, Uzay Kuvvetlerinin bir gün SpaceX’in Starship‘i veya Blue Origin’in New Glenn gibi süper ağır yeniden kullanılabilir fırlatıcılara ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda konuşmanın erken olduğunu söyledi.

spacex

Mevcut Roket Geliştirme Planların Geleceğe Yönelik Yapıldığını Düşünüyoruz

Cothern, bir izleyicinin Starship ve New Glenn gibi süper ağır yük araçlarının uçmak için geliştirilmekte olan potansiyel askeri değeri hakkındaki sorusuna yanıt olarak, “Mevcut sağlayıcıların yakın gelecekte bugün sahip olduğumuz planları ele aldığına inanıyoruz” dedi.

Cothern, SMC’nin “yüzde 100 görev başarısı” sağlamaya odaklandığını ve Ulusal Güvenlik Uzay Fırlatma programının 2. Aşamasında ULA ve SpaceX ile çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi. Yeni nesil fırlatma araçlarında nelere ihtiyaç duyulabileceğine gelince, “askeri alan için öncü alıcılar olarak, bu bizim için değerli bir soru” dedi.

Cothern, ne tür bir roket ihtiyacı olacağını “tehditlere bağlı” olduğunu söyledi. “Gereksinimler ve mimarilerle başlıyoruz, tehditleri anlıyoruz ve bu tehditleri karşılamak için gereksinimlerin ve mimarilerin neler olduğunu belirliyoruz.”

spacex

Şu anda 2 Şirket İle Çalışıyoruz

RAND forumu, şirketin uzay fırlatma pazar araştırması etrafında odaklanan bir panel içeriyordu . Çalışmanın tavsiyeleri, ABD ordusunun fırlatma endüstrisinin geleceğini şekillendirmedeki rolü hakkında devam eden bir tartışmayı tetikledi.

RAND kıdemli mühendisi ve çalışmanın baş yazarı Bonnie Triezenberg, Hava Kuvvetlerinin 2. Aşama fırlatma tedariki için iki sağlayıcı seçerek doğru kararı verdiğini, ancak ABD’nin endüstriyel üssünü desteklemek için ek şirketleri desteklemeyi düşünülmesi gerektiğini savundu.

Cothern, Uzay Kuvvetlerinin 2. Aşamanın, iki galibi dışındaki fırlatma sağlayıcılarını finansal olarak destekleme planlarının olmadığını söyledi. Northrop Grumman ve Blue Origin yeni araçlarının ulusal güvenlik lansmanı için onaylanmasını istiyorsa, maliyeti finanse etmek zorunda kalacaklarını söyledi. “Masrafları kendilerine ait olmak üzere fırlatma aracı sertifikasyonu çabalarına devam etmeyi seçen, seçilmemiş 2. Aşama fırlatma hizmeti sağlayıcılarından herhangi biriyle çalışmaya devam edeceğiz.

Kaynak: spacenews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir