Japonya ‘dan Uzay’da 8K Kamera Devrimi

Japonya Mars ve Uydularına 8K Çözünürlükte Kamera Göndermeyi Planlıyor

Dünya’da bile 8K çözünürlükte video zor, ama bu Güneş Sistemi’nde ki başka yerde ultra yüksek çözünürlüklü görüntüleri yakalamasını Japonya’yı durmuyor. Japon Uzay Araştırma Ajansı ve yayıncı NHK’nin geliştirmekte olduğu (4K ve 8K kameraları Parabolik Arc Mars ve Mars Moons Exploration (MMX) görevleri için kullanılacak uydular (Phobos ve Deimos) görüntüleri çekecek.

Uzay’dan Dünya’ya veri aktarılması gerçek bir zorluk. Özellikle büyük boyutlardaki verilen aktarılması için çok büyük antenler ve alıcılar kullanıyor. Japonya görüntüleri Dünya’ya göndermek için ise bir çözüm düşünmüşe benziyor. Görev de düzenli olarak fotoğraf çekilecek ve bunları “pürüzsüz bir görüntü oluşturmak” için kısmen Dünya’ya aktaracak, orijinal ve yüksek çözünürlüklü 8K fotoğraflar ise Dünya’ya geri dönen bir geri dönüş kapsülünde saklanacak.

8K Kamera

2024’te Fırlatılması Planlanıyor

MMX uzay aracının Japonya ‘nın 2024 yılında fırlatılması ve 2025 yılına kadar Mars’a ulaşması bekleniyor. Dönüş kapsülünün gelmesi muhtemelen 2030’ları bulacak.

Beklemeye değer olabilir. MMX, yalnızca yüzeyin üstünden Mars’ın son derece ayrıntılı fotoğrafını sağlamamalı, aynı zamanda Phobos’a inmeli ve yüzey malzemesi toplamalıdır. Böylece bilim adamları, Mars’ın geçmişi ve bugünü hakkında daha fazla bilgi edinebilir . Aynı zamanda NHK için büyük bir avantaj olabilir. Medya devi, diğer TV sağlayıcılarının kendilerini kaydetmeyi asla umamayacakları 8K çekime sahip olacaktır.

Kaynak: engadget.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir