Kendi Kendine Uçabilen Uçaklar Geliştiriliyor

Eski Tesla ve Space X Mühendislerinden Oluşan Havacılık Firması, Kendi Kendine Uçabilen ve İniş Yapabilen Uçaklar Üzerinde Çalışıyor

California’nın Güvenilir Robotları, kendi kendine uçan uçaklar için en son dönüm noktasında. Popüler bir kargo uçağı da dahil olmak üzere iki Cessna uçağı ile başarılı otonom uçuşları kutluyor. 

2018’de Başlayan Testler Büyük bir İlerleme Kaydetti

Uçuş testleri ilk olarak 2018’de genel havacılık için pilot eğitim uçağı olarak kullanılan bir Cessna 172 pistonlu uçakla başladı. Eski SpaceX ve Tesla mühendisleri tarafından yönetilen şirket, uçağı sadece bir düğmeye basarak ve kontrollerde pilot olmadan uçağı taksi, kalkış ve inişe programlayabildi.

Cessna 172, Eylül 2019’da tamamen insansız bir kapıdan kapıya uçuşla kendini kanıtladı. Sonra, teknolojiyi daha büyük ölçekte test etmek için daha büyük bir uçak getirildi. Federal Havacılık İdaresi’ne göre, FedEx Express’e ait bir Cessna 208 turboprop kargo uçağı kullanıldı ve ilk otomatik inişini Haziran ayında tamamladı. 

Otonom uçak

Kendi Kendine Uçan Uçaklar Kentsel Taşımayı Değiştirebilir

Kendi kendine uçabilen uçaklar ın arkasındaki bilime hakim olmak pek çok endüstriye yardımcı olacaktır. İnsansız ticari uçuşların yanı sıra şehirleri birbirine bağlamak için otonom dikey kalkış ve kara uçakları kullanarak kentsel hava hareketliliğinin yolunu açacaktır.

Trusted Robotics, projeyi desteklemek için bugüne kadar 33,5 milyar dolarlık finansman sağladı. 

Airbus gibi uçak üreticileri bunu gerçeğe dönüştürmek için özel kaynaklar olduğundan, yarış sektör genelinde devam ediyor. Bir A350-1000 XWB kullanan son otonom uçuşlar , inşaatçının Silikon Vadisi inkübatörünü gelecekteki otomatik uçuşları güçlendirmek için veri toplayacak bir uçak satın almaya yönlendiriyor .

Kaynak: businessinsider

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir