Mutant Fareler Uzayda Kaslı Kalmayı Başardı

Üzerlerinde Deneysel Bir İlaç Denenen Mutant Fareler Kas Yapılarını Korumayı Başardı

Uzaydaki önemli sorunlardan bir tanesi ise astronotların sıfır yer çekimi ortamında kas kütlelerinin zamanla erimeye başlaması ve buna bağlı olarak bazı sağlık sorunlarının oluşmasıydı. Astronotlar ise bu sorunla baş edebilmek için sürekli spor yaparak kas yapılarını korumaya çalışıyorlardı. Bilim insanları bu soruna bir çözüm üretebilmek amacı ile bir ilaç geliştirdiler. İlacın başarılı olması halinde insanların uzayda daha uzun süre kalması mümkün olabilir.

Aralık ayında Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) gönderilen 40 kadar farenin üzerinde ilaç denendi ve umut verici sonuçlara ulaşıldı. Sıfır yer çekimi nedeniyle fareler kütlelerinin %18’ini kaybettiler.

Genetiği değiştirilmiş ve normal farelerden iki kat daha fazla kas kütlesine sahip olan 8 kadar farenin (Mutant Fareler) kas kütleleri aynı tutulması başarıldı. Genetiği değiştirilmemiş ancak ilaç verilen diğer fareler ise kas kütleleri daha da büyümüş halde dünyaya döndüler.

Çalışmaya katılan Dr.Emily Germain-Lee; “ilacın yan etkilerinin tam bilinmeden insanlar üzerinde denenmesinin zor olduğunu” söyledi.

Kaynak: skynews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir