Space X: Starlink Birden Fazla HD Film İzleyebilecek Kadar Hızlı

Space X Yaptığı Açıklamada Starlink ‘in Birden Fazla HD Film İzlenebilecek Kadar Hızlı Olduğunu Söyledi

Elon Musk’ın şirketi, kuzey enlemlerinde yeni geniş bant hizmetinin beta testini yapıyor.

SpaceX , Perşembe günü Florida’da en son Starlink geniş bant uydu grubunu fırlatmadan hemen önce , şirket yeni ağ için yaptığı en son hız testlerinin sonuçlarını paylaştı. 

SpaceX, “Bu testler, süper düşük gecikme süresi ve 100 Mbps’den daha yüksek indirme hızları gösterdi,  aynı anda birden fazla HD filmi yayınlayacak kadar hızlı ve yine de yedek bant genişliğine sahip” dedi.

Şu anda yörüngede birkaç yüz Starlink uydusu var. SpaceX, geçtiğimiz aylarda Kanada, kuzey Avrupa ve kuzey ABD’deki kullanıcılarla yeni hizmetin beta testini yapıyor . 

SpaceX’in bildirdiği hızlar, “Ookla” gibi halka açık hız testi hizmetlerinde görülenlerden daha yüksek. Geçen ay, Reddit kullanıcıları 61 Mbps’ye kadar çıkan hızları gösteren bazı Starlink hız testi sonuçlarını derleyip yayınladı .

Bu daha önceki sonuçlar, bu noktada en az üç haftalık ve her durumda, Starlink’in evriminin çok erken. SpaceX, mega takımyıldızı yörüngeli birkaç yüz yönlendiriciden, internet erişiminde dünyayı kaplayan on binlerce küçük uyduya büyütmeyi planlıyor. 

SpaceX, son derece yansıtıcı uydulardan gelen müdahaleler ile mücadele ederken, Dünya’dan uzay gözlemleri yapmanın zorluklarından duydukları üzüntüyü ifade eden astronomlarla çalışmaya devam ediyor . Son zamanlarda Starlink uydu grupları, onları daha az yansıtıcı hale getirmek için güneş yansıtıcıları ile donatıldı. 

SpaceX, hizmet için henüz resmi bir lansman tarihi açıklamadı.

Kaynak: cnet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir