Ticari Uzay’a Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) Tehlikesi

Uluslararası Uzay İstasyonu Projesi’nin Sona Erdirilmesi, Uzay İçin Ticari, Faaliyetleri Tehlikeye Atabilir

Şu anda SpaceX‘e danışman olarak çalışan NASA’nın insan uzay uçuşu programının eski başkanı Bill Gerstenmaier, düşük Dünya yörüngesinde daha fazla ticari faaliyeti memnuniyetle karşıladığını ancak Uluslararası Uzay İstasyonu programını erken bitirilmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Özel Sektör İçin Önemli

AIAA belediye binası toplantısında, ISS programının bilim ve teknoloji geliştirmeden gelecekteki keşif çabaları için standartların belirlenmesine kadar faydalarını özetledi. İstasyonun ticari faaliyetler için de katalizör olduğunu, kargo ve mürettebat için fırlatma hizmetleri için talep yarattığını ve artan sayıda özel faaliyet ve tesise ev sahipliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Şirketlerin, özel faaliyetleri ticari istasyonların uygulanabilir olduğu noktaya kadar sürdürebilecek pazarları geliştirmesinin zaman alacağını savundu. “ISS, ABD özel sektör şirketlerinin düşük Dünya yörüngesindeki ticari pazarları keşfetmesine ve geliştirmesine olanak sağlıyor, bu zaman alacak” dedi. “İnanıyorum ki, keşiflerin kurulması ve gelecekte sürdürülebilir kılınması için bu çaba gerçekten kritik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir