“V” Kanat Uçak İlk Uçuşunu Yaptı

Hollanda’da Tasarlanan “V” Uçak İlk Uçuşunu Yaptı

Yeni uçaklar söz konusu olduğunda, havayolu endüstrisi nadiren konfor bölgesinin dışına çıkmaktadır. “Arkada üç dengeleyici bulunan bir çift kanadın üzerinde puro şeklindeki bir gövde” bugün hizmette olan hemen hemen her uçağı anlatıyor. Yakınsak evrim, çok fazla çift katlı araç kalmadığı ve çoğu uçak motorlarını kanatların altında taşıdığı anlamına geliyor. İşte bu yüzden Flying-V çok temiz bir nefes.

Bu tuhaf görünümlü konsepte 2019’da birkaç kez baktık. Başlangıçta, Berlin Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan ve ardından Airbus’ta tezi üzerinde çalışan bir öğrencinin beyniydi. Bir yıl sonra, havayolunun yüzüncü yılını kutlamak için fikir geliştirmek için Hollandalı havayolu şirketi KLM ile birlikte çalışan Hollanda’daki TU Delft’teki bir araştırma grubunun dikkatini çekti .

Flying-V, geleneksel bir yolcu uçağı tasarımı yerine, sadece bir V’ye birleştirilmiş bir çift kalın kanattır. Yolcular, ön kenarlar boyunca, kargo alanı kanat uçlarına daha yakın olacak şekilde öne doğru otururlardı. Jet motorları, her bir kanadın arkasında küçük bir dikey yüzgecin karşısında bulunan kanatların üzerindedir. Tam boyutlu bir Flying-V, Airbus A350 ile aynı genişliğe sahip olacak ve bu da havalimanları için işleri kolaylaştıracak, ancak yüzde 20 daha az yakıt kullanacaktır.

Flying-V’yi hava yolculuğunun geleceği olarak adlandırmak için henüz çok erken, ancak bu yazın başlarında TU Delft ekibi bu konsepti ilk uçuşunu verdi. Prototip açıkça tam boyuttan biraz daha küçük, 9 fit (2,76 m) uzunluğunda ve 10 fit (3,06 m) kanat açıklığına sahip. Kompozitlerden üretilen ve çoğunlukla üniversitede kendi bünyesinde yapılan bu cihaz, 13,2 lb (6 kg) ağırlığındaki bir lityum polimer pile bağlı bir çift 4kW elektrik kanallı fan motoruyla çalıştırılıyor.

Prototipin ağırlığını yönetmek en büyük zorluklardan biriydi – bitmiş ürün, Avrupa drone düzenlemelerine uymak için 55,1 lb’den (25 kg) daha hafif olmalıydı – ancak çalışma modeli, ölçeği 49,6 lb (22,5 kg) olarak değiştirdi. Temmuz başında Almanya’da gökyüzü.

“Endişelerimizden biri, önceki hesaplamalar ‘rotasyonun’ bir sorun olabileceğini gösterdiğinden uçağın havalanmakta zorluk çekebileceğiydi. Ekip, sorunu önlemek için ölçekli uçuş modelini optimize etti, ancak pudingin kanıtı ortada. TU Delft’te uçuş performansı ve itici güç profesörü ve Flying-V projesinin lideri Dr. Roelof Vos, “Kesin olarak bilmek için uçmanız gerekiyor,” dedi.

Görünüşe göre, Flying-V kolayca 50mph (80km / s) hızla dönebildi. Kanallı fan çifti ona iyi bir itme gücü sağladı ve uçuş hızları ve açıları rüzgar tüneli ve simülatör tarafından tahmin edildiği gibiydi. Bununla birlikte, Vos’un grubu, Flying-V’nin, biraz sert inişe neden olan Hollandalı yuvarlanma adı verilen istenmeyen bir sapma hareketine (ironik olarak) duyarlı olduğunu buldu . Bu aynı zamanda simülasyonda tahmin edildi ve ilk uçuş testinden toplanan veriler, daha yumuşak inişlerle sonuçlanması gereken gelecekteki testler için modeli iyileştirmek için kullanılacak.

Kaynak: arstechnica.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir