Venüs’te Yaşam Belirtileri Tespit Edildi

Araştırmacıların Açıkladığına Göre Venüs ‘ün Atmosferinde Yaşam İzleri Bulundu

Bilim adamları, Venüs bulutlarında nadir bulunan bir molekül keşfettiler. Bu molekül canlı mikrop kolonilerinin gezegenin atmosferinin yüksek oksijensiz ortamında gelişebileceğini öne sürüyor.

Venüs ‘ün yüzeyi, ortalama 464C (867F) civarında bir sıcaklıkla yaşamı sürdürmek için çok sıcak. Gökbilimciler, koşulların çok daha ılımlı olduğu gezegen atmosferinde yaşamın yükseklerde hayatta kalabileceğini tahmin ettiler.

venüs

Fosfin Gazı Yaşam İhtimalini Arttırdı

Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Jane Greaves liderliğindeki uluslararası bir gökbilimci ekibi, benzer oksijensiz ortamlarda yaşayan mikroplar tarafından Dünya’da üretilen bir molekül olan bu yüksek bulutlarda fosfin gazının keşfini duyurdu.

Hidrojen ve fosfor atomlarından oluşan fosfin molekülleri ilk olarak Hawaii’deki Mauna Kea zirvesi yakınlarındaki James Clerk Maxwell Teleskopu’ndan (JCMT) tespit edildi .

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan araştırmayı yöneten Profesör Greaves,. “Bu, gerçekten de JCMT’nin güçlü teknolojisinden yararlanarak, saf meraktan yapılmış bir deneydi” dedi.

“Bulutların organizmalarla dolu olması gibi aşırı senaryoları eleyebileceğimizi düşündüm. Venüs’ün spektrumundaki ilk fosfin ipuçlarını aldığımızda, bu bir şok oldu!”

Fosfinin varlığını doğruladıktan sonra, uluslararası gök bilimciler ekibi,. fosfin nereden gelmiş olabileceğini görmek için bir dizi hesaplama yaptı.

Venüs ‘te fosfor prevalansı hakkında bilgi eksikliği nedeniyle doğal süreçlerin göz ardı edilemeyeceği konusunda uyarıyorlar.

venüs

 

Çok Büyük Miktarda Fosfin Gazı Bulundu

Ancak Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Dr.William Bains’in fosfin üretmenin doğal yolları üzerine yaptığı çalışma, Venüs’ün atmosferinde tespit edilen miktarı üretmenin bir yolu olmadığını buldu.

Venüs’te gözlemlenen fosfin miktarını yaratmak için,. Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Paul Rimmer’ın hesaplamalarına göre,. dünyadaki organizmaların gazı maksimum üretkenliklerinin yaklaşık% 10’unda çıkarması gerekecekti.

Venüs’teki mikrobiyal yaşamın Dünya’dakinden çok farklı olması bekleniyor,. ancak gezegenin bulutlarının neredeyse tamamen sülfürik asitten yapılmış hiper asidik koşullarında hayatta kalması gerekecek.

Yeryüzünde bakteri, fosfat minerallerini emer. Emdikten ve ona hidrojen ekledikten sonra fosfin gazı üretir. Bakterilerin enerjisini onlara vermek yerine onlara mal olduğu için bu süreç ilginçtir – bu nedenle sürecin evrimsel amacı belirsizdir.

Bazı bilim adamları, fosfinin yalnızca başka bir sürecin atık ürünü olduğuna inanırken, bazıları bunun alternatif bir amacı olabileceğine inanıyor – rakipleri savuşturmak gibi.

Keşif, Venüs’ün yüzeyindeki gizemli karanlık çizgiler için, ultraviyole ışığı tuhaf bir şekilde emen Japon uzay ajansı JAXA tarafından tespit edilen potansiyel bir açıklama sunuyor.

Bu koyu çizgiler, yüksek bulutların 30C (86F) sıcaklığındaki hoş bir sıcaklıkta hayatta kalan mikrop kolonileri olabilir,. ancak bulutların kendisi inanılmaz derecede asidiktir – yaklaşık% 90 sülfürik asitten yapılmıştır.

Kraliyet Astronomi Derneği başkanı Profesör Emma Bunce ekibi çalışmaları için tebrik etti ve bulgularını araştırmak için Venüs’e yeni bir görev çağrısında bulundu.

Profesör Bunce, “Bilimde önemli bir soru, yaşamın Dünya’nın ötesinde var olup olmadığıdır ve .Profesör Jane Greaves ve ekibinin keşfi,. bu arayışta ileri doğru atılmış önemli bir adımdır” dedi.

“Birleşik Krallık bilim adamlarının Venüs’e geri dönüş görevi için güçlü bir vaka oluşturan böylesine önemli bir atılımı yönettiğini görmekten özellikle memnunum,” diye ekledi.

Kaynak: skynews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir