Xbox Series X ve S, Dolby Vision HDR’ı Destekleyecek

Xbox Series X ve S, Oyun İçin Dolby Vision HDR’ı Destekleyecek

Dolby, yaklaşan Xbox Series S ve Series X’in Dolby Atmos ve Dolby Vision HDR oyun desteğine sahip ilk konsollar olacağını duyurdu . Dolby Atmos 3D surround ses, lansman sırasında etkinleştirilirken, Dolby Vision HDR oyunların 2021’de gelmesi planlanıyor.

Şirket, Dolby Vision ile 40 kat daha parlak vurgular, 10 kat daha derin siyah seviyeleri ve 12 bitlik renk derinliği vaat ediyor. Bununla birlikte, çoğu ekran yalnızca 10 bit renk derinliğini desteklediğinden ve çok azı Dolby Vision’ın maksimum parlaklık seviyelerine yaklaştığından, bu, TV’nize veya monitörünüze bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir.

Oyun Zevkini Arttıracak

Dolby Atmos daha çok bilinen bir miktardır ve bazı oyunlarda zaten mevcuttur. Dolby, her sesi üç boyutlu alana yerleştirdiği için oyun deneyiminizi geliştirebilir, “böylece oyundaki yerini tam olarak belirleyebilirsiniz,” dedi Dolby.

Mevcut Xbox One modelleri zaten Dolby Atmos / Vision’ı desteklese de, bu yalnızca Netflix ve diğer akış medyaları ile çalışır, oyunlarla değil. Ancak Xbox Series X ve S ile hem Dolby Vision hem de Atmos akış medyası ve desteklenen oyunlarla çalışacaktır .

Xbox One X , oyun için teknik olarak Dolby Vision’ı destekledi , ancak bu özellik hiçbir zaman Microsoft’un Insider test aşamasından çıkmadı . Şu anda Battlefield 1 gibi Dolby Vision HDR kullanarak PC’de birkaç oyun oynayabilirsiniz , ancak şimdiye kadar hiçbir zaman tam konsol desteği olmamıştır.

 

Dolby Vision , sahnelerde önceden kodlanmış “dinamik meta verileri” kullandığından, genellikle normal HDR10’dan daha iyi bir HDR deneyimi sunar. Bu, içerik oluşturucuların, HDR’nin normal SDR’ye göre sunduğu ekstra parlaklık ve renk doğruluğundan en iyi şekilde yararlanmasına olanak tanır.

Sony, Dolby Atmos veya Dolby Vision için herhangi bir PlayStation 5 oyun desteğini henüz duyurmadı. Her durumda, Dolby Vision sadece testlerde ve birkaç PC oyununda ortaya çıktığı için, oyun deneyimini ne kadar geliştireceği hiç de net değil. Ancak teoride, oyunları önemli ölçüde daha parlak ve daha renkli hale getirerek 4K’dan daha fazla fayda sunması gerekir.

Kaynak: engadget.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir