Yürüyen Balıklar Düşünülenden Daha Yaygın Olabilir

Bilim İnsanlarının Yaptığı Son Araştırma Yürüyen Balıkların Daha Yaygın Olabileceğini Gösterdi

Balıklar genellikle su altında kalır, bu nedenle bilim adamlarının (ve geri kalanımızın) bir balık yürüyüşe çıktığında heyecanlanacağı anlaşılabilir bir durumdur. Pekala, daha fazla heyecana hazırlanın, çünkü daha çok yürüyen balıklar olabileceğini fark ettik.

Uluslararası bir bilim insanı ekibinin yaptığı yeni bir çalışma, karada yürüyebilecek en az 11 balık türü belirledi. 

“Bulgular, CT taramalarına ve yürüme eyleminde yakalanan tek canlı balık türünü içeren hillstream loach ailesinin yeni bir evrim haritasına dayanıyor: Cryptotora thamicola olarak bilinen nadir, kör bir mağara balığı veya mağara melek balığı,” Florida Doğa Tarihi Müzesi Salı günü bir açıklamada söyledi .

Yürümek, su seviyeleri değiştikçe mağara akarsularında hareket etmesi gereken esrarengiz mağara melek balıkları için bir hayatta kalma becerisidir. New Jersey Institute of Technology’deki araştırmacılar tarafından yürütülen 2016 tarihli bir araştırmaya göre, şelalelere bile tırmanabilir  . 

Yeni çalışmanın arkasındaki bilim adamları, mağara melek balıklarının amfibi benzeri yürüme kabiliyetini sağlayan pelvik şekline odaklandılar ve “alışılmadık derecede ağır pelvik kuşağını” paylaşan 10 başka tür buldular.

Florida Müzesi balıklar küratörü ve çalışmanın ortak yazarı Lawrence Page ,  “Sonuç, son derece nadir bir olayın evrimine dair büyük ölçüde geliştirilmiş bir anlayış – bir balığın karada yürüyebilmesi,” dedi. Ağustos ayında Morfoloji Bölümü . 

Diğerleri henüz yürüme eylemi sırasında yakalanmadığı için bu balıkların soruşturması devam ediyor. Ancak olasılık kesinlikle oradadır.  

Kaynak cnet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir